altin.selimi

About Altin Selimi

This author has not yet filled in any details.
So far Altin Selimi has created 316 blog entries.

Mbledhja e Këshillit Koordinues të Diasporës

Në kuadër të Ditës Kombëtare të Diasporës në Shqipëri, më 18 dhjetor, u zhvillua mbledhja e Këshillit Koordinues të Diasporës, me qëllim diskutimin për ecurinë e mëtejshme të punës dhe funksionimin e këtij Këshilli.Mbledhja u hap nga Kryetari i Këshillit, z. Mark Gjonaj, i cili në fjalën e tij, falenderoi anëtarët e mëparshëm të Këshillit […]

By |Dhjetor 19th, 2023|Te rejat e Fundit|Komentet te Mbledhja e Këshillit Koordinues të Diasporës Janë të Mbyllura

Tryezë e rrumbullakët “Emigrimi në Mbretërinë e Bashkuar, një guidë drejt rrugëve ligjore”

Agjencia Kombëtare e Diasporës në datat 10 nëntor në Bashkinë Kukës dhe 13 nëntor në Kamëz do të jetë pjesë e tryezës e Rrumbullakët me temë “Emigrimi në Mbretërinë e Bashkuar, një guidë drejt rrugëve ligjore”.
Qëllimi i këtij takimi është informimi mbi rrugët e ligjshme të lëvizjes drejt Mbretërisë së Bashkuar i fokusuar kryesisht në […]

By |Nëntor 1st, 2023|Te rejat e Fundit|Komentet te Tryezë e rrumbullakët “Emigrimi në Mbretërinë e Bashkuar, një guidë drejt rrugëve ligjore” Janë të Mbyllura

Samiti i tretë i Diasporës Shqiptare

Nga Diaspora në Atdhe! Mbi të ardhmen e përbashkët sociale, politike dhe ekonomike të vendit.

Samiti i III i Diasporës Shqiptare
Dita Arbëreshe

Nën kujdesin e Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka kënaqësinë t’ju ftojë në Samitin e III të Diasporës, i cili do të zhvillohet më datat […]

By |Tetor 25th, 2023|Te rejat e Fundit|Komentet te Samiti i tretë i Diasporës Shqiptare Janë të Mbyllura

Hora e Arbëreshëve feston 535 vjetorin e themelimit

Sot, Hora e Arbëreshëve, komuniteti më i madh arbëresh i vendosur në Itali, në vitin 1488, feston 535 vjetorin e themelimit. Aktivitetet filluan me meshën në gjuhën shqipe, duke vazhduar me konferencën “Veshjet Tradicionale“, veshjet e Piannës dhe pasuria materiale dhe jo materiale.

Drejtoresha Ekzekutive e Agjencisë Kombëtare të Diasporës në fjalën e saj, vlerësoi komunitetin […]

By |Gusht 30th, 2023|Te rejat e Fundit|Komentet te Hora e Arbëreshëve feston 535 vjetorin e themelimit Janë të Mbyllura

Drejtoresha Ekzekutive e AKD-së priti në një takim homologe e saj nga Bullgaria

Drejtoresha Ekzekutive e Agjencisë Kombëtare të Diasporës priti në një takim znj. Rayna Mandzhukova, Drejtoreshë e Agjencisë Shtetërore për Bullgarët Jashtë dhe Ambasadorin e Republikës së Bullgarisë në Tiranë, z. Ivaylo Kirov.

Në këtë takim u diskutua për forcimin e marrëdhënieve institucionale ndërmjet dy Agjencive homologe në fushën e Diasporës si dhe bashkëpunimin në projekte të […]

By |Qershor 5th, 2023|Te rejat e Fundit|Komentet te Drejtoresha Ekzekutive e AKD-së priti në një takim homologe e saj nga Bullgaria Janë të Mbyllura

Shfaqjen e XXVIII kulturore folklorike për vlerësimin e pakicave etnike, në Itali

Agjencia Kombëtare e Diasporës mori pjesë në Shfaqjen e XXVIII kulturore folklorike për vlerësimin e pakicave etnike, të zhvilluar në komunën e Frasnitës, në Kalabri të Italisë, ditën e shtunë, më 27 maj.

Në rajonin e Kalabrisë ndodhen mjaft komuna arbëreshe, të cilat organizojnë aktivitete kulturore të vazhdueshme. Organizimi i tyre synon ruajtjen e gjuhës, kulturës […]

By |Maj 29th, 2023|Te rejat e Fundit|Komentet te Shfaqjen e XXVIII kulturore folklorike për vlerësimin e pakicave etnike, në Itali Janë të Mbyllura

Seanca dëgjimore pranë Nënkomisionit “Për Diasporën dhe Migracionin”

Sot u zhvillua seanca dëgjimore pranë Nënkomisionit “Për Diasporën dhe Migracionin” me pjesëmarrjen e zv. ministres për Evropën dhe Punët e Jashtme, znj. Artemis Malo dhe Drejtoreshës Ekzekutive të Agjencisë Kombëtare të Diasporës, znj. Sonila Hysi, si dhe znj Diana Kastrati nga Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët.

Gjatë kësaj seance, u prezantua veprimtaria vjetore […]

By |Mars 20th, 2023|Te rejat e Fundit|Komentet te Seanca dëgjimore pranë Nënkomisionit “Për Diasporën dhe Migracionin” Janë të Mbyllura

Aktivitet kulturor në Uster të Zvicrës

Pranë komunitetit shqiptar në Uster, Zyrih, u organizua një aktivitet kulturor e cila bashkoi shqiptarët, me qëllim ruajtjen e gjuhës shqipe dhe traditave kulturore kombëtare. Gjatë kësaj vizite u nënshkrua një marrëveshje bashkëpunimi ndërmjet Agjencisë Kombëtare të Diasporës dhe Shoqatës Kulturore“Bashkimi“ Uster.
 

 

 

 

 

 

 

By |Shkurt 19th, 2023|Te rejat e Fundit|Komentet te Aktivitet kulturor në Uster të Zvicrës Janë të Mbyllura

Aktivitet kulturor në Londër me rastin e 15 vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës

Shoqata Ardhmëria në Londër në bashkëpunim me Agjencinë Kombëtare të Diasporës dhe shoqatën Peja organizoi një aktivitet kulturor me rastin e 15 vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës.
Aktiviteti u zhvillua në sallën e koncerteve të shkollës shqipe, ku nxënësit e kësaj shkolle nëpërmjet vargjeve, këngëve dhe valleve prezantuan kulturën dhe traditat kombëtare. Aktiviteti vazhdoi […]

By |Shkurt 18th, 2023|Te rejat e Fundit|Komentet te Aktivitet kulturor në Londër me rastin e 15 vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës Janë të Mbyllura

ICT dhe BPO

Potenciali i Shqipërisë si një nga destinacionet më të preferuara për shërbimet ICT-BPO doli në dritë në vitin 2000 si një treg i zhvilluar dhe fuqi rajonale në Ballkan.

Shqipëria është shndërruar në një destinacion kryesor për shërbimet ICT-BPO me kulturën e saj urbane, disponueshmërinë e burimeve, infrastrukturën dhe incentivat tërheqëse për investimet.

Tirana është qendra kryesore […]

By |Shkurt 9th, 2023|Uncategorized|Komentet te ICT dhe BPO Janë të Mbyllura