altin.selimi

About Altin Selimi

This author has not yet filled in any details.
So far Altin Selimi has created 234 blog entries.

Agjencia Kombëtare e Diasporës dhuron në Shtëpinë Studio “Kadare” albumin “Kadare dhe Gjirokastra”

Agjencia Kombëtare e Diasporës, me rastin e 85 vjetorit të shkrimtarit Ismail Kadare, dhuroi për Shtëpinë Studio “Kadare” më Tiranë disa kopje të albumit “Kadare dhe Gjirokastra”, album i realizuar nga Agjencia Kombëtare e Diasporës, në bashkëpunim me artistin Roland Tasho dhe me mbështetjen e Ministrit të Shtetit për Diasporën.

Drejtuesja Ekzekutive e Agjencisë, Znj. Sonila […]

By |Janar 28th, 2021|Te rejat e Fundit|Komentet te Agjencia Kombëtare e Diasporës dhuron në Shtëpinë Studio “Kadare” albumin “Kadare dhe Gjirokastra” Janë të Mbyllura

Agjencia Kombëtare e Diasporës një album fotografik për 85 vjetorin e shkrimtarit Ismail Kadarenë

Me rastin e 85 vjetorit të ditëlindjes së shkrimtarit të madh të kombit, Ismail Kadare, Agjencia Kombëtare e Diasporës me mbështetjen e Ministrit të Shtetit për Diasporën, Z. Pandeli Majko ka realizuar albumin fotografik “Kadare dhe Gjirokastra”.

Ky album është realizuar nga fotografi Roland Tasho, dhe është një udhëtim nëpërmjet imazheve fotografike në qytetin e lindjes […]

By |Janar 28th, 2021|Te rejat e Fundit|Komentet te Agjencia Kombëtare e Diasporës një album fotografik për 85 vjetorin e shkrimtarit Ismail Kadarenë Janë të Mbyllura

Agjencia Kombëtare e Diasporës zhvilloi një takim online me z. Bora Zukali

Agjencia Kombëtare e Diasporës zhvilloi sot një takim online me z. Bora Zukali, “Ambasador i Kombit” dhe kryetar i shoqatës “Vatra” në Stamboll, Turqi.

Në takim morën pjesë znj. Sonila Hysi, Drejtore Ekzekutive e Agjencisë Kombëtare të Diasporës, znj. Elkana Himçi, Përgjegjëse e Sektorit të Projekteve dhe znj. Eneida Binaj nga Sektori i Projekteve të AKD-së.

Agjencia […]

By |Janar 21st, 2021|Te rejat e Fundit|Komentet te Agjencia Kombëtare e Diasporës zhvilloi një takim online me z. Bora Zukali Janë të Mbyllura

Agjencia Kombëtare e Diasporës zhvilloi një takim online me znj. Teuta Tabaku

Agjencia Kombëtare e Diasporës në ditën e sotme zhvilloi një takim online me znj. Teuta Tabaku, “Ambasador i Kombit” dhe anëtare e Këshillit të Mësimit Shqip për Diasporën, në Turqi.

Në takim morën pjesë znj. Sonila Hysi, Drejtore Ekzekutive e Agjencisë Kombëtare të Diasporës, znj. Klaudia Hasanllari, Drejtore e Drejtorisë së Diasporës dhe znj. Elkana Himçi, […]

By |Janar 20th, 2021|Te rejat e Fundit|Komentet te Agjencia Kombëtare e Diasporës zhvilloi një takim online me znj. Teuta Tabaku Janë të Mbyllura

Programi “Migrim dhe Diasporë” vazhdon fazën e parë të trajnimeve

Programi “Migrim dhe Diasporë”, i cili ka synim fuqizimin e rolit të diasporës dhe migrantëve në zhvillimin ekonomik vendor në Shqipëri, ka vazhduar fazën e parë të trajnimeve me temë “Migration Governance and Migration and Development with the focus on Engagement of Diaspora, and Migration Data”, “Project Cycle Management” dhe “Data Collection, Interpretation and Analysis” […]

By |Janar 15th, 2021|Te rejat e Fundit|Komentet te Programi “Migrim dhe Diasporë” vazhdon fazën e parë të trajnimeve Janë të Mbyllura

Marrëveshja/ Ministria e Diaporës dhe IOM bashkëpunim në projektet për diasporën

Ministria e Shtetit për Diasporën dhe IOM (Organizata Ndërkombëtare për Migracionin) kanë firmosur një marrëveshje bashkëpunimi me interesa të përbashkëta për sa i përket promovimit dhe bashkëpunimit ndërmjet komuniteteve shqiptare që jetojnë jashtë Shqipërisë dhe vendeve pritëse.
Sipas kësaj marrëveshjeje, të dy palët mund të vendosin të veprojnë bashkërisht në zbatimin e projekteve me institucionet e […]

By |Janar 12th, 2021|Te rejat e Fundit|Komentet te Marrëveshja/ Ministria e Diaporës dhe IOM bashkëpunim në projektet për diasporën Janë të Mbyllura

KQZ nis procedurat për votimin jashtë vendit

Zgjedhjet e 25 prillit 2021 do të jenë historike në vendin tonë, pasi për herë të parë pritet të aplikohet votimi për shtetasit shqiptarë që jetojnë jashtë vendit.

Për këtë, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur lëvizjet e saj, teksa së fundmi i ka dërguar një letër Drejtorisë së Përgjithshme të Gjendjes Civile.

Përmes saj, KQZ i […]

By |Dhjetor 26th, 2020|Te rejat e Fundit|Komentet te KQZ nis procedurat për votimin jashtë vendit Janë të Mbyllura

Urimi i Agjencisë Kombëtare të Diasporës për Krishtlindje

Gëzuar Festat dhe urimet më të mira për vitin e ri 2021.

By |Dhjetor 25th, 2020|Te rejat e Fundit|Komentet te Urimi i Agjencisë Kombëtare të Diasporës për Krishtlindje Janë të Mbyllura

Agjencia Kombëtare e Diasporës raporton në Nënkomisionin e Diasporës dhe Migracionit në Kuvendin e Shqipërisë

Agjencitë përgjegjëse të Diasporës kanë raportuar punën e tyre gjatë vitit 2020 para nënkomisionit për Diasporën në Kuvendin e Shqipërisë. Në mbledhje u vlerësua se baza veprimit të institucioneve shtetërore për vitin 2021 do të jetë “Strategjia e re Kombëtare e Diasporës 2021-2025″ që hyn në fuqi më 1 janar të vitit të ardhshëm.

Ministri i […]

By |Dhjetor 21st, 2020|Te rejat e Fundit|Komentet te Agjencia Kombëtare e Diasporës raporton në Nënkomisionin e Diasporës dhe Migracionit në Kuvendin e Shqipërisë Janë të Mbyllura

Publikohet revista elektronike e marrëveshjeve të Republikës së Shqipërisë, në fushën e sigurimeve për shtetasit shqiptarë jashtë vendit

Revista “Marrëveshjet Shtetërore në Fushën e Sigurimeve për Shtetasit Shqiptarë Jashtë Vendit” është botim i veçantë elektronik i Agjencisë Kombëtare të Diasporës.

Botimi i revistës lidhet me dhënien e informacionit të plotë për publikun për marrëveshjet ndërshtetërore të Republikës së Shqipërisë me shtetet pritëse të komuniteteve shqiptare për njohjen e ndërsjellët të kontributeve të sigurimeve shoqërore […]

By |Dhjetor 21st, 2020|Te rejat e Fundit|Komentet te Publikohet revista elektronike e marrëveshjeve të Republikës së Shqipërisë, në fushën e sigurimeve për shtetasit shqiptarë jashtë vendit Janë të Mbyllura