altin.selimi

About Altin Selimi

This author has not yet filled in any details.
So far Altin Selimi has created 249 blog entries.

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut marrëveshje bashkëpunimi për Diasporën

Ditën e sotme në Tiranë është firmosur marrëveshja për bashkëpunimin në fushën e Diasporës mes qeverive të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, midis ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë, Z. Bujar Osmani dhe ministrit të Shtetit për Diasporën Z. Pandeli Majko.

Përmes kësaj marrëveshje synohet të forcohet marrëdhënia dypalëshe ekzistuese mes dy shteteve […]

By |Shkurt 5th, 2021|Te rejat e Fundit|Komentet te Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut marrëveshje bashkëpunimi për Diasporën Janë të Mbyllura

Drejtoresha e Agjencisë Kombëtare të Diasporës, znj. Sonila Hysi intervistë për “Report Tv”

Drejtoresha e Agjencisë Kombëtare të Diasporës, znj. Sonila Hysi në një intervistë për “Report Tv” ka prezantuar disa nga iniciativat dhe veprimtaritë e institucionit. Ndër të tjera  ajo foli për personat, të cilët vuajnë heqjen e lirisë jashtë vendit dhe nismën “Dhuro libra”, e cila do të shërbejë për krijimin e një fondi me libra […]

By |Shkurt 5th, 2021|Te rejat e Fundit|Komentet te Drejtoresha e Agjencisë Kombëtare të Diasporës, znj. Sonila Hysi intervistë për “Report Tv” Janë të Mbyllura

Nisma “Dhuro libra”, në katër ditë mblidhen mbi 7 mijë libra

Katër ditë nga fillimi i nismës “Dhuro Libra” për shtetasit shqiptarë që vuajnë heqjen e lirisë në burgjet e Italisë dhe Greqisë, pranë ambienteve të Agjencisë Kombëtare të Diasporës dhe Qendrës së Botimeve për Diasporën janë dhuruar më shumë se 7 mijë libra nga shtëpitë botuese “Toena”, “Pegi”, “Ideal”, dhe ”Albas”.

Librat e dhuruar do të […]

By |Shkurt 4th, 2021|Te rejat e Fundit|Komentet te Nisma “Dhuro libra”, në katër ditë mblidhen mbi 7 mijë libra Janë të Mbyllura

Nisma “Dhuro libra”, për shtetasit shqiptarë që vuajnë heqjen e lirisë jashtë vendit

Letërsia shemb muret, mbi të gjitha në burg. Nisur nga kjo Agjencia Kombëtare e Diasporës dhe Qendra e Botimeve për Diasporën, me mbështetjen e ministrit të Shtetit për Diasporën kanë ndërmarrë nismën “Dhuro libra” për shtetasit shqiptarë që vuajnë heqjen e lirisë jashtë vendit. Librat e dhuruar do të shërbejnë për krijimin e një fondi […]

By |Shkurt 1st, 2021|Te rejat e Fundit|Komentet te Nisma “Dhuro libra”, për shtetasit shqiptarë që vuajnë heqjen e lirisë jashtë vendit Janë të Mbyllura

Agjencia Kombëtare e Diasporës fton profesionistë të fushës së mjekësisë që jetojnë jashtë Shqipërisë të marrin pjesë në Takimin e dytë të mjekësisë në Diasporë

Agjencia Kombëtare e Diasporës fton profesionistë të fushës së mjekësisë që jetojnë jashtë Shqipërisë të marrin pjesë në Takimin e dytë të mjekësisë në Diasporë, i cili do të zhvillohet më 24 shkurt 2021. Ky takim mbahet me iniciativë të Agjencisë Kombëtare të Diasporës, me mbështetjen e Ministrit të Shtetit për Diasporën dhe Ministrinë e […]

By |Janar 29th, 2021|Te rejat e Fundit|Komentet te Agjencia Kombëtare e Diasporës fton profesionistë të fushës së mjekësisë që jetojnë jashtë Shqipërisë të marrin pjesë në Takimin e dytë të mjekësisë në Diasporë Janë të Mbyllura

Agjencia Kombëtare e Diasporës dhuron në Shtëpinë Studio “Kadare” albumin “Kadare dhe Gjirokastra”

Agjencia Kombëtare e Diasporës, me rastin e 85 vjetorit të shkrimtarit Ismail Kadare, dhuroi për Shtëpinë Studio “Kadare” më Tiranë disa kopje të albumit “Kadare dhe Gjirokastra”, album i realizuar nga Agjencia Kombëtare e Diasporës, në bashkëpunim me artistin Roland Tasho dhe me mbështetjen e Ministrit të Shtetit për Diasporën.

Drejtuesja Ekzekutive e Agjencisë, Znj. Sonila […]

By |Janar 28th, 2021|Te rejat e Fundit|Komentet te Agjencia Kombëtare e Diasporës dhuron në Shtëpinë Studio “Kadare” albumin “Kadare dhe Gjirokastra” Janë të Mbyllura

Agjencia Kombëtare e Diasporës një album fotografik për 85 vjetorin e shkrimtarit Ismail Kadarenë

Me rastin e 85 vjetorit të ditëlindjes së shkrimtarit të madh të kombit, Ismail Kadare, Agjencia Kombëtare e Diasporës me mbështetjen e Ministrit të Shtetit për Diasporën, Z. Pandeli Majko ka realizuar albumin fotografik “Kadare dhe Gjirokastra”.

Ky album është realizuar nga fotografi Roland Tasho, dhe është një udhëtim nëpërmjet imazheve fotografike në qytetin e lindjes […]

By |Janar 28th, 2021|Te rejat e Fundit|Komentet te Agjencia Kombëtare e Diasporës një album fotografik për 85 vjetorin e shkrimtarit Ismail Kadarenë Janë të Mbyllura

Agjencia Kombëtare e Diasporës zhvilloi një takim online me z. Bora Zukali

Agjencia Kombëtare e Diasporës zhvilloi sot një takim online me z. Bora Zukali, “Ambasador i Kombit” dhe kryetar i shoqatës “Vatra” në Stamboll, Turqi.

Në takim morën pjesë znj. Sonila Hysi, Drejtore Ekzekutive e Agjencisë Kombëtare të Diasporës, znj. Elkana Himçi, Përgjegjëse e Sektorit të Projekteve dhe znj. Eneida Binaj nga Sektori i Projekteve të AKD-së.

Agjencia […]

By |Janar 21st, 2021|Te rejat e Fundit|Komentet te Agjencia Kombëtare e Diasporës zhvilloi një takim online me z. Bora Zukali Janë të Mbyllura

Agjencia Kombëtare e Diasporës zhvilloi një takim online me znj. Teuta Tabaku

Agjencia Kombëtare e Diasporës në ditën e sotme zhvilloi një takim online me znj. Teuta Tabaku, “Ambasador i Kombit” dhe anëtare e Këshillit të Mësimit Shqip për Diasporën, në Turqi.

Në takim morën pjesë znj. Sonila Hysi, Drejtore Ekzekutive e Agjencisë Kombëtare të Diasporës, znj. Klaudia Hasanllari, Drejtore e Drejtorisë së Diasporës dhe znj. Elkana Himçi, […]

By |Janar 20th, 2021|Te rejat e Fundit|Komentet te Agjencia Kombëtare e Diasporës zhvilloi një takim online me znj. Teuta Tabaku Janë të Mbyllura

Programi “Migrim dhe Diasporë” vazhdon fazën e parë të trajnimeve

Programi “Migrim dhe Diasporë”, i cili ka synim fuqizimin e rolit të diasporës dhe migrantëve në zhvillimin ekonomik vendor në Shqipëri, ka vazhduar fazën e parë të trajnimeve me temë “Migration Governance and Migration and Development with the focus on Engagement of Diaspora, and Migration Data”, “Project Cycle Management” dhe “Data Collection, Interpretation and Analysis” […]

By |Janar 15th, 2021|Te rejat e Fundit|Komentet te Programi “Migrim dhe Diasporë” vazhdon fazën e parë të trajnimeve Janë të Mbyllura